Editura Evenimentul si Capital SECTIUNI
luni, 20 august 2018

Simona Halep pierde la Cincinnati. Recordul rămâne în picioare

Autor: 2317 Vizualizari

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a pierdut finala turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.874.299 dolari, fiind învinsă cu 6-2, 6-7, 2-6 de olandeza Kiki Bertens.

Simona Halep a câștigat primul set  cu 6-2, în 30 de minute. Kiki Bertens a condus în setul doi cu 4-1, însă Simona a revenit și a dus meciul în tie-break. Bertens s-a impus, însă, cu 7-6 (8-6). În setul trei, Halep a jucat slab, olandeza impunându-se cu 6-2.

Halep ar fi devenit prima jucătoare care în ultimii 45 de ani câştiga la rând Rogers Cup şi competiţia de la Cincinnati. Recordul este deţinut de Evonne Fay Goolagong Cawley, o fostă număr unu în clasamentul mondial, acum în vârstă de 67 de ani.

Simona Halep are 3-2 în meciurile directe cu Bertens (26 ani, 17 WTA), ultimul meci consemnând victoria în 2017, în semifinale la Roma, cu 7-5, 6-1.

Pentru Simona Halep, finala de la Cincinnati a fost a 33-a din carieră, până acum având 18 titluri cucerite.

Simona Halep a cucerit şi un titlu WTA la dublu, anul acesta, la Shenzhen, alături de Irina Begu, jucând şi o finală în 2016 la Montreal, alături de Monica Niculescu.

Afla cum sa te protejezi de hoti!

Evz.ro
Antena 1 I-A SCOS DIN GRILĂ. Răzvan şi Dani AU AFLAT PRIMII BOMBA din media....
Doctorul Zilei
Partenerul de cuplu te-a înșelat? Șase lucruri de care să ții cont ca să nu...
Cancan
Imagini cu Carmen Brumă DEZBRĂCATĂ, făcute publice astăzi! Încă o lovitură...
AnimalZoo
Povestea lui TEY
Evz Monden
Imagine GRĂITOARE! Credeai că Mihaela Rădulescu are LIMITE? Diva s-a SĂRUTAT...
Fanatik
Carmen Iohannis a fost AUDIATA de procurori! Metoda prin care s-a ASCUNS...
Fanatik
Noul Cod Rutier a intrat in vigoare AZI! Amenzile sunt COLOSALE pentru cea...

LASA UN COMENTARIU

Caractere ramase: 1000

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul CAPITAL.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.